Onur Takmak Kimdir?

1975 doğumlu Onur Takmak, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. Üniversite yıllarında Eczacıbaşı Menkul Değerler’de yabancı yatırımcılar için hisse senedi ve ekonomik araştırmalar yapan araştırma bölümünde kariyerine başlayan Onur Takmak, daha sonra Demir Yatırım, Global Menkul İstanbul ve New York ofislerinde araştırma ve yabancı kurumsal yatırımcılara yönelik danışmanlık görevini sürdürmüştür.

London Business School’da Finans alanında yüksek lisans eğitimi almıştır. 2008 yılından bu yana girişim ve yatırımcı şirket projesi kapsamında Rhea Finansal Hizmetler Grubu’nun kurucularından olan Onur Takmak, 2010 yılında kurduğu Rhea Portföy Yönetimi A.Ş.’nin başkan ve yönetici pozisyonlarına halen devam etmektedir. Türkiye’nin önde gelen bağımsız yatırım yönetimi şirketlerinden biri olan Rhea Portföy Yönetimi A.Ş. ardından, finansal hizmetler yönetimi alanında çalışmalarını Rhea Girişim A.Ş. ve Rhea Capital ile birlikte sürdürmektedir.

Onur Takmak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girşim Sermayesi Sektör Meclisi’nde girişim sermayesi insiyatifine odaklı başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Sermaye piyasaları, girişim sermayesi ve yatırım danışmanlığı alanındaki bilgisi ve deneyimini uluslararası ve yurtiçi çalışmalarında kanıtlayan Takmak, Türkiye’deki en büyük bağımsız yatırım şirketi Rhea’nın yanısıra, başta Londra olmak üzere birçok fon yönetmiştir. 2008-2012 yılları içerisinde EIF tarafından yürütülen IVCI Fonların Fonunda bağımsızyatırım komitesi üyesi olarak EUR160mn fonun Türkiye odaklı girişim sermayesi fonlarına yatırılmasında görev almıştır.

İngiltere Sermaye Piyasa Kurulu’ndan IMC (Varlık Yöneticisi Sertifikası) ve Yeterlilik Eşiği üzerine lisans ve yeterlilik sahibidir. Bununla birlikte, Amerikan Sermaye Piyasa Kurulu ve Kamu Finans Sektörü Denetleme Kurulları tarafından verilen Sec Series 7, Series 63 lisanslarında yeterlilik sahibi ve CFA Charter & UKSIP üyesi olup, Chartered Financial Analyst-CFA ünvanlarına sahiptir.